Arşiv

Manuel Terapinin Uygulandığı Temel Rahatsızlıklar

Manuel terapinin uygulama alanı aslında çok fazla geniştir. Ortopedi ve fizik tedavinin alanına giren bütün yaralanmalarda, ağrı şikayetlerinde, mekanik bozukluklarda, duruş bozukluklarında çok yaygın olarak kullanılır. Bel ve boyun fıtığında gerçekten çok etkilidir.

Omuz yaralanmaları, sıkışma sendromu, donuk omuz varsa manuel terapiden çok net bir şekilde sonuç alınabilir. Tenisçi dirseği, golfçü dirseği, karpat tünel sendromu, kamburluk, skolyoz, kalça ağrısı, dizde menisküs yaralanmaları, ayak bileği burkulmaları, tendon kopmaları gibi problemlerde uygulanabilir.

Manuel terapi, engelli çocuklarda da kullanılır. Özellikle aşırı spazmı olan çocuklarda, oturma dengesinin sağlanması için çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fazla Kilo Varis Oluşumuna Sebep Oluyor

Varis bacaklardaki genişlemiş , kıvrımlı halde seyreden toplar damarlara verilen isimdir. Bu tür damarların içinda kan dolaşımı genellikle yavaşlamış ve yer yer durağan birikimler oluşturmuştur. Varisleşen damarların cidarları diğer toplar damarlara gore daha incedir. Bu bölgelere dışarıdan gelecek travmalar sonucu varislerden kanama gelişebilir. Bu kanama cilt altında morarma veya doğrudan dışarıya kan akışı şeklinde olabilir. Bazı durumlarda bacak toplar damarlarında oluşan tıkanmalar sonucu da varisler oluşabilir.

Varisler içinde birikim gösteren kan bu bölgede kolaylıkla pıhtı oluşumuna sebep verebilir. Benzer şekilde birikim gösteren kan bir travma sonrası kolaylıkla enfeksiyon kaparak tromboflebit dedğimiz klinik hastalık durumuna yolaçabilir.

Boyun Düzleşmesi Terapileri

Boyunda en sık rastlanan sorunlardan olan düzleşme, kasların aşırı gerilmesiyle meydana gelir. Boynun normalde C harfi biçimindeki şekli, düz bir hale gelir.

Hastanın beyne giden dört damarından ikisi gerilir ve beyne yeterince kan gitmez. Bu durumda baş dönmesi, unutkanlık, bulantı ve ileri dönemlerde konsantrasyon bozukluğu, dengesizlik, isteksizlik ve alınganlık meydana gelir. Bu rahatsızlık erken teşhis ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanmasıyla kontrol altına alınabilir ve tamamen tedavi edilebilir. Boynun anatomik yapısı 7 tane omur, omurların arasındaki yumuşak diskler ve bunların etrafındaki kas, bağ, fasya gibi yumuşak dokulardan oluşmuştur. Boyundaki omurlar öne doğru kavis yaparak şekillenmiştir. Boyun düzleşmesi tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Bu boyundaki bazı hastalıklardan, tendon, kas ve bağlarda olan değişimlerden ortaya çıkan bir tablodur. Kaslar spazma girdiğinden, omurgayı arkaya doğru çeker. Yani kasların tehdidine karşı boyun düzleşir. Dikkat edilmediğinde boyun fıtığına kadar gidebilir.

Manuel terapi desteği: Hastalara yapılacak masaj terapisinde, kasları sadece eller kullanılarak gevşetilmekte, kas içinde olan kulunç adı verilen düğümler çözülmekte, kısalan kaslar açılmaktadır. Manuel terapi özel teknikleri olan fizyoterapi sistemidir.

Varis Türleri Neler?

Küçük boy varis (Kılcal varis)

Deriden çıkıntı yapmayan, saç kılı inceliğinde, kırmızı-mor renkli varistir. Bunlar bazen varis değil sadece genişlemiş kılcal damar diye de adlandırılır.

Kılcal varisler hiç bir zaman büyüyerek orta boy ya da büyük varise dönüşmez.

 

 

 

Orta boy varis

Ciltten hafif çıkıntı yapan, koyu yeşil-mor renkli, çapları 2-3 mm arasında değişen kıvrıntılı varistir. Genellikle dizin arka kısmında bulunur ancak bacağın her yerinde görülebilir. Tek tek ya da ağımsı yapılar halinde olur. Kılcal varisler gibi görüntüleri ya da oluşturduğu yakınmalar nedeniyle tedavi gerektirebilir.

 

 

 

Büyük varis

Ciltten bariz çıkıntı yapan, çapları 3 mm’den büyük varislerdir. Kesin olarak hastalık diye tanımlayacağımız varisler büyük varistir. Büyük varisler bazı kişilerde çok büyük ve belirgin olmalarına rağmen hiç şikayet oluşturmayabilir. Bazı kişilerde ise belirgin şikayet oluşturur.

Boyun Düzleşmesi için Yastık Seçimi

Hayatımızın büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmekteyiz ve uyurken yastık kullanıyoruz. Sabah kalktığımızda eğer boynumuz tutulmuşsa ya da ağrılar hissediyorsak akla ilk gelen şey yastık oluyor. Boyun tutulmalarını engellemek için çok çeşit ortopedik yastıklar var. Peki nasıl bir yastık seçmeliyiz?

Uzmanların görüşüne göre boynu destekleyen yastıklar, bu tip rahatsızları önlemede büyük yarar sağlamaktadır. Boynu destekleyenden kasıt ise sırt üstü yattığımızda boynumuz ve aşağıya, yani arkaya doğru bir durumda, ne de öne yani yukarı bir durumda olacak; boynumuz tam olarak düz bir şekilde olmalı ve arkasında yastık desteği mutlaka olmalıdır. Yan yattığımızda ise yine boynumuz çok sağda ne de solda kalacak şekilde, yani yan boşlukların dolması gerekmektedir.

En ideal yastık hangisi diye soracak olursanız aslında bu sorunun cevabı herkese göre değişmektedir. Tabi ki de ortopedik bir yastık tercih etmek gerekir. Fiyatları değişkenlik gösteren bu yastıklarda önemli olan sizin nasıl yattığınız ve ne tür bir yastıkta rahat edeceğinizdir. Kimileri yattığı pozisyonda uyanırken, kimileri de sürekli hareket ederek bir çok durumda uyumaktadır. Bu yüzden uyuma şeklinize göre bir ortopedik, hatta medikal bir boyun yastığı satın almanızda yarar var.

Varisten Korunmak İçin

 • Bol Hareket: Her hareket yaralıdır. En iyisi yürüme, yüzme, bisiklet, gibi sürekliliği olan hareketlerdir.
 • Önermediğimiz tek spor bacaklarla ağırlık çalışmalarıdır.
 • Bol giysileri tercih edin. Sıkı kemerler kan akımını zorlaştırır. Külotlu çorapların da bel kısmını sıkmaması gerekir.
 • Ayakkabı topukları 5 cm.den yüksek olmamalı. Topuklar ne kadar yüksekse bacak kaslarının pompalama işlevi o kadar zayıftır. Giydiğiniz ayakkabıyı her gün değiştirin. Değişik yükseklikteki topuklar kan pompasına uyarıcı etki yapar.
 • Sigara içilmemelidir. Sigara ve oluşturduğu serbest radikaller damar duvarına zarar vererek damar hastalıklarının oluşmasını çabuklaştırır.

Boyun Düzleşmesi için Tedaviye Yardımcı Olacak Tedbirler

Boyun ve kol ağrıları için en iyi tedavi yöntemi egzersizdir. Egzersize başlamadan önce ve sonrasında ısınma ve soğuma dönemlerine dikkat ederek, fizyoterapistin önerdiği egzersizler yapılmalıdır.

 • Sandalyeden öne doğru kayarak kalkılmalı, otururken ayaklar yere değmelidir. Kol desteği olan sandalye tercih edilmelidir.
 • Araç kullanırken rahat olunmalı, direksiyon iki elle kavranmalıdır. Baş ve boynu desteksiz bırakmamak gerekir. Aşağıya fazla eğilmemek gerekir. Gerektiği hallerde bir tabureden destek alarak, işleri halledilmelidir. Mümkünse oturarak işlem yapılmalıdır.
 • Ani sert hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Sigara kullanılmamalı, içilen ortama girilmemelidir.
 • Aşırı kilo almamaya özen gösterilmelidir. Kilo fazlalığı olan kişilerin uygun diyet programları uygulaması, tedavi için olumlu bir yaklaşım olacaktır.
 • Aynı pozisyonda uzun süre kalmamaya dikkat edilmelidir. Uzun bir süre durulacaksa, yatar pozisyon tercih edilmelidir.

Selülit Masajı Hangi Yağlarla Yapılır?

Selüliti azaltan yağları tek başına kullanmak mümkündür ancak ideali birden fazla yağı karıştırmaktır. Alerjik bir bünyeniz varsa önce bu yağlardan birine alerjiniz olup olmadığını bilmelisiniz. Teninizin küçük bir bölgesine bir miktar yağ sürüp bir süre bekleyerek bunu anlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz yağlar: susam yağı, lavanta yağı, çemen yağı, rezene yağı, jojoba yağı, portakal yağı, zambak yağı, keten yağı, yasemin yağı, ardıç yağı, buğday yağı, nane yağı, çemen yağı, anason yağı, limon yağı, biberiye yağı.

Bal ve Güzellik

Balın cildi güzelleştirmedeki sırrı hep bilinir. Ama kahvaltılıktan başka da kullanılmaz. Oysa sütlü ve ballı maskeler ve banyolar her zaman olumlu sonuçlar yaratır. Ta antik çağlardan bu yana bal kadınların güzellik kaynağı oldu zaten.. Öncelikle iyi bir nemlendirici olan balvirgs Balın cilde faydaları,Bal maskesinin faydaları,Bal cilde iyi gelirmi, oğurt bal maske  cildi çok iyi bir şekilde temizleme özelliğine de sahiptir. Bir çok güzellik kremi içinde yer alır.

Bal her zaman için cilde iyi gelir. Hem doğal antibiyotik özelliği vardır. Hem de vitaminvirgs Balın cilde faydaları,Bal maskesinin faydaları,Bal cilde iyi gelirmi, oğurt bal maske  mineral ve protein kaynağıdır. İçinde aynı zamanda meyve asitleri olan bal cildi arındırır. Özündeki elementler hücre yeniler. Manganezvirgs Balın cilde faydaları,Bal maskesinin faydaları,Bal cilde iyi gelirmi, oğurt bal maske magnezyum ve silisyum ten için çok ideal minerallerdir. 20-25 dakika süreyle yüzde kalan bal maskesi en iyi kremden bile etkilidir. İçinde birçok vitamin mineral ve antioksidan olan balın güzellikteki yararı maskeden hemen sonra ortaya çıkar. Ama doğalvirgs Balın cilde faydaları,Bal maskesinin faydaları,Bal cilde iyi gelirmi, oğurt bal maske  katıksız bal olması şart.

Ayak Refleksolojisi Nasıl Uygulanır?

Ayak tabanındaki refleks noktalarına, el ve parmak teknikleriyle ya da ahşap bir çubukla basınç yaparak uygulanıyor. Uygulama sırasında kişi rahatça koltuğa uzanıyor ve ayaklarını tabureye koyuyor. Ayağın refleks noktalarına parmak ya da çubukla basınç uygulanıyor. Kişinin vücudundaki sorunlu bölgeyle ilgili noktaya basınç uygulandığında bir miktar acı hissetmesi doğal karşılanır. Seans boyunca ayaktaki tüm refleks noktaları el hareketleriyle tek tek uyarılıyor.